Turboşarj revizyonu

TBsonio

Yüksek devirde balans
En yüksek kalite için maksimum hız

Düşük titreşim – tamir işleminin sonunda monte edilmiş turboşarj katriçi TBsonio da basınçlı hava ile döndürülür ve gerçeğe çok yakın şartlarda balans ölçümü yapılır. Ancak bu yöntemle turboşarjdaki kalıcı balanssızlık değeri ve kalite seviyesi yeni bir turboşarj ile karşılaştırılabilir düzeye getirilebilir.
Turboşarj balansı , balanslama işlemleri arasındaki en karmaşık uygulamalardan biridir. Bunun esas nedenleri rotorların esnek davranışı, yüksek balans devri ve gerekli ölçüm hassasiyetidir. Gelişmiş ölçüm konsepti ile TBsonio çevrim sırasındaki tüm devir hızlarında balans ölçümü yapar ve düzeltme için gerekli tam ağırlığı belirler. Bu şekilde seri üretim makinelerimizle karşılaştırılabilecek kadar doğru ve kesin ölçüme ulaşabilir. Avantajınız: hızlı ve hassas balans.

Bir bakışta avantajları:

  • Kolay ve güvenli uygulama için ergonomik makine konsepti
  • 16 kg'a kadar turboşarj katriçlerinin mükemmel final balansı
  • Makineyi vinçle taşıyın – sadece elektrik ve basınçlı havayı bağlayın – ve kurulum bitti
  • Ses yalıtımı – ayrıca özel bir ses yalıtımı gerekmez
  • Güvenlik – en yeni makine direktifine ve böylece güncel olan en yüksek güvenlik
  • standartlarına uygundur
  • CAB950 SmartTouch ölçüm ünitesi kolay kullanım ve maksimum ölçüm performansı sunar
  • Tüm devir hızlarında balanssızlık ölçümü – noktasal ölçüm yok, sabit devirde ölçüm yok
  • Çok yüksek konum belirleme hassasiyeti ile mükemmel indeksleme

Kullanım

Kolay kullanımı konsepti

TBsonio'da büyük ve küçük ayrıntıları düşündük ve balans işlemlerinizi kolaylaştıracak ve yüksek kalitede balans sonucu elde etmenize yardımcı olacak çözümler bulduk. Ergonomik makine konseptimiz sayesinde koruma kapağı yüksek koruma sınıfına rağmen kolay idare edilebilir. Tüm önemli kontrol düğmeleri makinenin ön kısmından kolayca erişilebilir. Makine, yenib bir turboşarj için birkaç alet ile hızlıca ayarlanabilir. Katriçin adaptöre yerleştirilmesi ve sökülmesi için hiçbir alete ihtiyacınız olmayacaktır.

İndeksleme fonksiyonu sayesinde işaret koymanıza veya referans alıcısını ayarlamanız gerek yoktur – rotoru manyetize edin ve işlem tamam – İşaretleme kalemi yok, açı şablonu yok!

İndeksleme yardımı

Dahice bir çözüm – temassız indeksleme yardımı

Eğer balanssızlığın açısal pozisyonunu kesin olarak belirleyemezseniz size en iyi ölçüm tekniği dahi yardım edemez. Örneğin; balanssızlığın doğru pozisyonundan 5°'lik bir sapma bile balanssızlığın düzeltilmesinde %10'luk hata anlamına gelir. Bu durumda katriçi balanslamak için ikinci ve hatta  üçüncü bir ölçüm işlemine dahi gerek duyabilirsiniz.

Bu işlemi kolaylaştırmak ve güvenli hale getirmek için TBsonio da, üretim makinelerinde çok iyi sonuçlar elde edilmiş olan patentli indeksleme yardımcımız devreye girer. Artık, hemen ölçüm işlemine başlayabilmeniz için sadece katriçi mıknatıslamanız yeterli. Mıknatıslama sayesinde rotora görünmez bir açı skalası kazandırmış olursunuz. Bu skala; artık sensörden temassız olarak okunabilir ve ölçüm ünitesinin açı konumunu göstermesini sağlar. Balans düzeltme öncesinde artık rotoru elle döndürebilirsiniz. Bu sistem, eski makinelere göre çok daha hassas sonuç verir ve ayrıca aşınmayı önler, ölçüm sürecinin süresini azaltır – makinenin hiçbir parçasının temiz tutulmasına veya bakım uygulamasına gerek kalmaz.

Temiz işletme

Temiz işletme kaliteyi artırır

Fabrika ortamında yağ ile çalışan herkes her şeyin ne kadar çabuk kirlendiğini bilir. Bunu önlemek için TBsonio'da şu önlemleri aldık:  Çalışma alanının altında yağ havzasında yağ boşaltımından sonra halen turboşarj içerisinde kalmış küçük miktardaki kalıntı yağlar toplanır. Bunlar tekrar merkezi yağ tankına geri iletilir. Sonuç olarak, çalışma alanı uzun bir süre boyunca zahmetli bir temizliğe gerek kalmadan temiz kalır.
Daha fazla temizlik ve çevre koruması için bir diğer önlem ise makine yatağının altındaki büyük yağ toplama havzasıdır. Bu önlem kontrolsüz yağ kaçağı sebebiyle çalışma ortamına yağ bulaşmasını engellemektedir.

Ölçüm tekniği

CAB 950 – Profesyonel ölçüm cihazı

TBsonio ile birlikte kullanılan CAB950SmartTouch ölçüm ünitesi üretim makinelerimizde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Teknolojik açıdan mükemmelliği, dokunmatik olarak kontrol edilen kolay kullanım arayüzü ile birleştirir. Tüm fonksiyonları ve balans makinesiyle iletişimi dokunmatik ekran üzerinden yönetebilirsiniz. TBsonio da yine TBcomfort'ta olduğu gibi tutarlı ve eksiksiz işletme felsefesini sunmaktadır.

Kolay kalibrasyon

Üst düzey hassasiyete ulaşmak için yeni bir katriç tipi tamir edilmek istendiğinde, TBsonio'yu bu tipe göre sadece bir sefer kalibre etmeniz gerekir. Kolay kalibrasyonumuz, sizi her kalibrasyon işleminde ölçüm cihazında gösterilen talimatlar ve yardım menüleri ile adım adım tamamlamanızı sağlar. Tüm işlemler sadece birkaç dakika sürer ve işlem sonunda tespit edilen ölçüm değerleri de gelecekte kullanılmak üzere kaydedilir.

Sessiz ve güvenli

İşletmede fısıltı kadar sessiz - Yeni SilenceLine Konseptimiz

Eğer bir turboşarj normal işletme devrinde çalıştırılırsa, çok gürültülü ve yüksek frekanslı bir ses üretir – özellikle de iyi balanslanmamışsa. Çalışma gürültüsünün azaltılması için çok yönlü tedbirler içeren SilenceLine konseptimizle, TBsonio'nun gürültü emisyonu 67dB*'den düşüktür. Böylece her iki makineyi de ek gürültü önleyici tedbir almadan her atölyede çalıştırabilirsiniz.

Hava çıkış sistemine de bir susturucu entegre edilmiştir, bu da hava akış sesini belli ölçüde azaltmaktadır. Tüm bu önlemler ile TBsonio atölyenizde çevrenizi rahatsız etmeden çalışabilir.

Güvenlik önemlidir

TBsonio, 2010 yılı başından bu yana geçerli olan makine direktifi 2006/42/AB'nin tüm şartlarını yerine getirmektedir ve CE belgesine sahiptir. Özellikle yüksek devirde balans işleminde turboşarjın parçalanması durumuna karşı güvenlik çok büyük önem taşımaktadır. TBsonio için ISO 7475'in en yüksek Koruma Sınıfı D uygulanmaktadır, böylece yüksek hızda fırlayan parçalar güvenli biçimde engellenir.

Adaptör

Her duruma uygun adaptör

Farklı katriç tiplerinin makineye uyarlanması bir adaptör yardımıyla sağlanır. Adaptörler, katriçin gövdeye bağlantsını sağlar ve turboşarjın türbin tarafını simüle eder. Optimize edilmiş adaptör geometrisi sayesinde gövdeden gelen tahrikinin hava sarfiyatı benzerlerine göre daha düşüktür. 110MBRS ile kullanılan mevcut Schenck adaptörleri TBsonio’da da kullanılabilir. Adaptör seçmek için

Teknik veriler

Rotor ölçüleri:

Maksimum katriç ağırlığı: 16 kg
Flanş çapı: 300 mm
Maksimum türbin çapı: 130 mm
Maksimum kompresör pervanesi çapı: 153 mm

Makine verileri:

Boyutlar: (bakınız çizim)
Toplam ağırlık: yakl. 950 kg
Güç kaynağı: 230V ± %10, 50 / 60 Hz
Tahrik: basınçlı hava ile (6-10bar / bağlantı 1,5“)
Ses seviyesi: 67 dB'den az (GT15 tipi ana gövde grubu ve 168.000 rpm de ölçülmüştür)
Koruyuma kapağı: ISO 7475 Sınıf D'ye göre (parçalanan rotorlara karşı koruma)
Boya: 2 renkli RAL7035 (açık gri), RAL 7024 (grafit grisi),

Ölçüm ünitesi:

CAB 950SmartTouch

Seçenekler:

Katriç tipine özgü adaptör
Balans düzeltme için pnömatik çalışan manüel taşlama cihazı
Mastar katriç
Mıknatıslama ve mıknatıslık giderme cihazı
Kalibrasyon takım seti