Turboşarj revizyonu

Check out our new online shop: https://shop.turbobalancer.com

İkinci Hayat. İlk tercih.

Turboşarj bakımı – mükemmel bir iş

Geleceği parlak bir pazar

Günümüzde, Avrupa yollarında yaklaşık 230 milyon araç seyretmektedir, bunların yaklaşık üçte biri turboşarj ile donatılmıştır. Tahminler bu sayının 2020 yılına kadar iki katına çıkacağını gösteriyor. Turboşarjlı motorlara yönelik bu hızlı gelişimin nedeni gün geçtikçe katılaşan yakıt tüketim ve egzoz emisyon yönetmelikleridir. Bu yeni yönetmelikleri karşılamak için genellikle motor hacimleri küçültülmektedir. Hacmi aşırı düşürülen motorlarda güç kaybı yaşamamak için, çoğunlukla turboşarjdan faydalanılmaktadır.

Turboşarjlar çok uzun bir kullanım ömrüne göre tasarlanmalarına rağmen yine de çalışma sırasında hasarlar görülmektedir – çoğu zaman da yanlış bakım nedeniyle. Bozulan turboşarjlar, servislerde çoğu zaman gereksiz yere yenisiyle değiştirilir. Çünkü doğru teknik bilgi ve uygun donanımla turboşarjlar yenisi kadar iyi hale getirilebilir.

Kalıcı bir iş için doğru püf noktası

Turboşarj bakımı işine şimdi girenler, günümüzün ekonomiklik ve sürdülebilirlik anlayışına paralel olarak çok hızlı büyüyen bir pazardan faydalanabilir. Gerekli teknolojiye yapılacak yatırım kolaylıkla yönetilebilir düzeydedir, zira bu yatırım kendini oldukça hızla amorti etmektedir. Çözümlerimizle binek, ticari araç, iş makineleri, küçük ve orta ölçekli gemi motorlarında veya havacılık sektöründe kullanılan turboşarjlara ikinci bir ömür verebilirsiniz – bu sayede ilave işler yaratabilirsiniz.

Balans neden bu kadar önemli!

Turboşarj bakımında, balansın kalite için neden bu kadar önemli olduğu sorusu ile sürekli karşılaşıyoruz. Eğer bir turboşarjın 180.000 ila 250.000 rpm devirde – hatta çok küçüklerinin 300.000 rpm ile çalıştığı dikkate alınırsa, bu sorunun cevabı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bu seviyedeki devirlerde en küçük balanssızlıklar dahi belirgin titreşimlere yol açar ve bunlar da çok şiddetli gürültü ile fark edilir ve yataklar oldukça güçlü yüklere maruz kalır. İzin verilen tolerans sadece gramın birkaç binde biri kadardır – o nedenle yüksek kaliteli turboşarjların tamir sonrasında düzgün çalışmasını ve uzun ömürlülüğünü garanti altına almak için gelişmiş ölçümlere ihtiyaç vardır.

Bu amaçla, ve ilk adım olarak, münferit bileşenler ve sonra da ön montajlı rotor grubu TBcomfort ile dikkatlice düşük devirde balanslanır. Bu, ön balanssızlığı önemli düzeyde azaltır ve bir sonraki adımın da esasını oluşturur – montaj edilmiş katriçin TBcore veya TBsonio üzerinde balanslanması. Kapsamlı ön balans olmadan toplanmış katriçi tolerans içine getirmek çoğu zaman mümkün değildir. Hatta daha kötüsü: Balanslama sırasında yataklar zarar görür veya tümüyle bozulabilir.

Ön balansı yapılan katriç, son olarak TBcore veya TBsonio ile neredeyse tam işletim devrinde ve gerçekçi çalışma koşullarında hassas balans işlemi görür. Balanssızlık düzeltme ve kontrol çalıştırması sonrasında turboşarj katriçi, zorlu koşullarda daha uzun bir kullanım ömrü için hazırdır.

Küçük bir yatırım

Bu işe yapılan yatırım kolaylıkla yönetilebilirdir - özellikle de zaten başka bileşenlerin onarım ve bakımı konusunda tecrübeniz varsa: Bazı takımlara ek olarak, bir kumlama makinesi, bir temizlik makinesi ve yedek parçaların yanında iki balans makinesi ve tüm bunların çalıştırılması için bir kompresör gerekir, bu sayede turboşarj tekrar hayata döndürülebilir. Balans işlemi ile tamir edilen turboşarjın güvenilirliği ve kalitesi yenisi ile kıyaslanabilir düzeye gelir.

Ayrıca balans için ileriye yönelik bir çözüme yatırım yapıyorsanız, farklı ticari alanlar da yaratabilirsiniz: TBcomfort ve TBsonio ürünlerimizle ticari araçlarda ve iş makinelerinde, küçük ve orta ölçekli gemi motorlarında veya havacılık sektöründe kullanılan turboşarjları da onarabilirsiniz.